Nemarna preduzeća rizikuju kazne

Bez autora
Jan 15 2023

Obveznici u Srpskoj dužni su da Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) do 28. februara predaju finansijske izvješataje za prošlu godinu s ciljem prikupljanja što većeg broja kvalitetnih podataka, a oni koji to ne urade rizikuju kaznu i do 3.000 maraka.

Istakao je to u petak na konferenciji za novinare vršilac dužnosti direktora APIF-a Goran Bobar apelujući na sve obveznike da ozbiljno shvate taj zadatak i na vrijeme predaju izvještaje.

- Prijava je već nekoliko godina moguća i elektronski. Na našem sajtu nalaze se svi potrebni obrasci, a oni kojima nije jasno kako da se prijave mogu pozvati naše službe koje će im pomoći da to urade - rekao je Bobar.

On je istakao da veliki broj privrednih društava ne predaje izvještaje, iako je to zakonom predviđeno, što predstavlja problem i za projektovanje budžeta, planiranje, izvještavanje, jer se ne raspolaže sa dovoljno kvalitetnim podacima. Dodao da je to posljedica nedovoljne posvećenosti, kako APIF-a tako i Poreske uprave, zbog čega će od sada više raditi kada je riječ o tom pitanju.

Bobar je naveo da je lani izvještaje predalo 10.400 obveznika, dok njih 7.600 to nije učinilo.

- Došli smo do saznanja da je među onima koji nisu predali izvještaje oko 600 njih u stečajnom ili predstečajnom postupku, a preostalih 7.000 je izbjeglo tu obavezu. Zbog takve situacije, u dogovoru sa Ministarstvom finansija RS i Poreskom upravom, koja je zadužena za kontrolu predaje izvještaja, pokrenuli smo određene aktivnosti, odnosno Poreska je unazad dva mjeseca slala opomene obveznicima, radiće ove godine intenzivnije na kontrolama pa se nadamo većem broju pristiglih izvještaja - istakao je Bobar.

Podsjetio je da su predviđene kazne za one koji ne predaju izvještaje i to za društva 2.000 KM, a za odgovorno lice 1.000 maraka.

- Cilj nije represija već isključivo prikupljanje podataka - naglasio je on.

Rukovodilac službe prodaje u APIF-u Vladimir Blagojević kaže da je u prošloj godini zabilježen značajan rast novoosnovanih preduzeća u Srpskoj u odnosu na 2021. godinu.

- Lani je osnovano 1.046 preduzeća, što je za 190 više u odnosu na 2021. godinu. Najviše novoosnovanih preduzeća bilo je u djelatnosti proizvodnje električne energije, zatim u oblasti savjetovanja, računarskog programiranja, izgradnje stambenih i nestambenih zgrada te u djelatnosti nespecijalizovane trgovine na veliko - kazao je Blagojević i dodao da Banjaluka prednjači po broju novoosnovanih preduzeća, a u top pet gradova našli su se i Bijeljina, Prijedor, Trebinje i Doboj.

Blagojević je naveo da je od ukupnog broja novoosnovanih subjekata u prošloj godini najveći broj stranih osnivača bilo iz Srbije, njih 113, zatim 82 iz Slovenije, po 24 iz Austrije i Hrvatske, 17 iz Rusije.

Ugašena preduzeća

Vladimir Blagojević je rekao da je lani ugašeno 246 poslovnih subjekata, što je za 55 odsto manje u odnosu na 2021. godinu.

- Istovremeno 2022. godine pokrenuto je 75 stečajnih postupaka, dok su godinu ranije bila pokrenuta 124 stečaja. Pad je zabilježen i u broju pokrenutih likvidacija - kazao je Blagojević.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik